Girl in the Clouds

A fiatal magyar – aboriginál származású képzőművész Herczeg Tiarna első magyarországi bemutatkozó kiállítása nem csak az alkotó és az Apollo Galéria számára különleges és meghatározó pillanat, de a kortárs magyar képzőművészet számára is az.

A mind a magyar, mind az ausztrál őslakos származására büszke művésztől bemutatásra kerülő alkotásai kettős identitását és az abban megjelenő gazdag kulturális és spirituális tudást osztják meg a nézőkkel. A 250 ausztrál aboriginál nép közül Tiarna a Kuku Yalanji/Kuku Nyungkul Warra törzs tagja, amely Észak-Queenslandből, a Föld legbiodiverzebb esőerdejéből származik. Népének szoros kapcsolata a földdel és a természettel Tiarna azonnali figyelmet igénylő, nagyméretű festményeiben is tetten érhető. 

„Spirituális és kulturális gazdagságban nőttem fel, és ez mélyen befolyásolja személyiségemet és ezáltal a munkámat is.”

„Kislányként megtanítottak az aboriginál hagyományokra a földről és a hit rendszerünkről, amely a következőn alapszik: „Nem mi birtokoljuk a földet, a föld birtokol minket”. Ez igaz. Ki vagyunk szolgáltatva az anyatermészetnek. A népemmel környezetvédők vagyunk. Nem vehetsz el a földtől és nem adhatsz vissza semmit, mert a föld emlékeket őriz és meghallgat minket.”

Puszta méretükkel a csodálat érzetét keltik festményei, így nem csupán műalkotásokká, hanem élményszerű jelenségekké válnak. Amikor a néző Tiarna nagyméretű festményeivel találkozik, azokat nem egyszerűen befogadja, hanem egy immerzív élményben részesül.

“Összességében a téma (a festményeké, a szerk.) mély figyelésből, teljes felfedezésből származnak. Amikor festek, olyan mintha meditálnék. Elkalandozom, és képek villannak be olyan helyekről, ahol jártam, ahol éltem vagy amiről álmodtam. Általában felülről látom őket, mintha lebegnék felettük és lenéznék rájuk. Megfestem a látott formákat és az érzéseket, amiket kiváltanak. Minden helynek van egy érzése, néha az érzés rossz és a levegő nehéz. Ezeket a helyeket mindig elhagyom. De a legtöbbször a helyek melegek vagy hidegek, és tisztánlátást hoznak.”  

A minden nap a stúdiójában elmondása szerint megszállottan, sokszor órákon át akár étlen-szomjan is alkotni képes művész absztrakt munkáiban érzései és tapasztalatai sürítődnek.

Tiarna képei teljesen körülvesznek bennünket. Úgy érezzük egy meghatározhatatlan térben vagyunk, amely fizikailag hatással van ránk, amely elnyel és bekebelez bennünket. A formahasználat, a hol ragyogó, hol mély árnyalatok, a széles és vékony színmezők egyszerűsége a tragédia, az eksztázis, a magasztosság legmélyebb filozófiai témáit szólaltatják meg.

Sárvári Zita